نوین یدک

روش جازدن و تعویض تسمه ی دینام و کولر پراید، کوئیک ، ساینا، شاهین ، تیبا

روش جازدن و تعویض تسمه ی دینام و کولر پراید، کوئیک ، ساینا، شاهین ، تیبا
خانه » روش جازدن و تعویض تسمه ی دینام و کولر پراید، کوئیک ، ساینا، شاهین ، تیبا

یکی از کارهای که خودتا میتوانید با دید آموزش انجام بدهید تعویض تسمه دینام و کولر خودرو های پراید،کوئیک،ساینا،شاهین و تیبا است ، این خودرو ها همگی تولید شده شرکت سایپا میباشند و طریق تعویض و یا جازدن تسمه دنیام و کولر آنها یکی میباشد، برای آموزش جازدن و تعویض تسمه ی دینام و کولر با ما همراه باشید . که هم به صورت فیلم و هم متن موجود است.

 

وظیفه ی تسمه دینام چیست؟

تسمه دینام حرکت دورانی موتور را از پولی میل لنگ گرفته و به پولی دینام انتقال داده و باعث تولید الکتریسیته و برق در دینام می شود.

در صورت بریده شدن تسمه دینام چه مشکلاتی برای خودروشما ایجاد می شود؟

  1. در صورت پاره شدن تسمه دینام در پراید واتر پمپ خودرو کارنکرده و آب در داخل موتور گردش نکرده و خودرو در اصطلاح جوش می آورد.
  2. درصورت بریدن تسمه دینام پراید دینام دیگر قادر به تولید برق نبوده و نمیتواند باطری را شارژ کند و درنهایت ماشین خاموش می شود.

دلایل پاره شدن تسمه دینام پراید ، تیبا ، کوییک ، شاهین ، ساینا چیست؟

یکی از دلایل پاره شدن تسمه دینام شل بودن تسمه و یا همان ریگلاژ نبودن شلی تسمه می باشد که به مرور زمان باعث ایجاد صدای جیرجیر در تسمه و درنهایت پاره شدن آن میشود. یکی دیگر از دلایل پارگی تسمه دینام می تواند فرسودگی خود تسمه باشد .

حتما بخوانید :  یدک کش و امداد خودرویی در شهر شیرین سو

توضیح گام به گام جازدن تسمه دینام پراید ، تسمه دینام تیبا ، تسمه دینام شاهین ، تسمه دینام کوئیک ، تسمه دینام ساینا !

آموزش ، طریقه و روش انداختن تسمه دینام پراید ، تیبا ، کوییک ، شاهین ، ساینا

ما در این بخش از مقاله ی شرکت امداد خودرو نوین یدک همدان میخواهیم به روش تعویض تسمه دینام خودرو محصولات شرکت سایپا: پراید. تیبا .ساینا.کوئیک. شاهین و.. بپردازیم ، بخاطر هم خانواده بودن و تقریبا موتور یکسانی که این خودرو ها با یکدیگر دارند که مقداری تغییر در سیلندر و سرسیلندر خودروها داده شده . به یک مدل تسمه دینام آنها تعویض میگردد که فقط خودرو شاهین کمی متفاوت می باشد که جداگانه در مورد این خودرو توضیح خواهیم داد.

خدمات ما در همدان

مکانیک سیار همدان یدک کش همدان امداد خودرو همدان

ما برای تعویض تسمه دینام ابتدا باید تسمه کولر خودرو را باز کنیم تا امکان جا انداختن تسمه دینام فراهم شود برای این منظور ابتدا باید قاب فیلتر هواکش را باز کنیم تا مزاحم کار نباشد سپس پیچ های ریگلاژ تسمه ی کولر را باز میکنیم. طبق تصویر، اگر خودرو شما از نوع فرمان هیدرولیک می باشد پیچ ریگلاژ برروی هیدرولیک تعبیه شده طبق عکس و باید باز شده و تسمه کولر را خارج نمایید .

سپس پیچ ریگلاژ روی دینام را مطابق عکس شل کرده و دینام را با فشار دست یا قلاب کردن خود تسمه به سمت موتور کشیده تا امکان جا افتادن تسمه دینام فراهم شود ، سپس تسمه دینام را که با سه قسمت پولی دینام وپولی واتر پمپ و پولی میل لنگ مطابق عکس وجود دارد را جا انداخته سپس توسط اهرم مطابق عکس دینام را به عقب فشار داده تا شلی تسمه گرفته شود سپس توسط آچار پیچ ریگلاژ دینام را سفت کرده و تسمه ی کولر را جازده و ریگلاژ آن را در حدی که تسمه شل نباشد سفت کرده و قاب فیلتر هواکش را بسته و ماشین را روشن میکنیم تا دینام باطری را شارژ نماید.

حتما بخوانید :  طراحی سایت و سئو سایت امداد خودرو

زمان تعویض تسمه دینام پراید ، تیبا ، کوییک ، شاهین ، ساینا

تسمه دینام، یک قطعه مصرفی است و باید هر چند وقت یک بار تعویض شود. عمر مفید تسمه دینام، بسته به شرایط استفاده از خودرو، متفاوت است. معمولاً تسمه دینام باید هر 50000 تا 100000 کیلومتر تعویض شود.

علائم خرابی تسمه دینام پراید ، تیبا ، کوییک ، شاهین ، ساینا

 

  • صدای غیرعادی هنگام کارکرد موتور
  • داغ شدن بیش از حد تسمه دینام
  • وجود ترک یا پارگی در تسمه دینام
  • شل بودن بیش از حد تسمه دینام
  • سفت بودن بیش از حد تسمه دینام

سخن پایانی :

ما سعی کردیم در این مقاله یکی از آسان ترین روش را برای تعویض تسمه دینام محصولات سایپا مانند،پراید،تیبا،ساینا،کوئیک، شاهین و.. را به شما آموزش دهیم تا در مواقع در دسترس نبودن مکانیک و یا تعمیرکار این کار را خود تنهایی انجام دهید. درصورت داشتن هر گونه سوال در مورد تعویض تسمه دینام میتوانید در قسمت نظرات سوال خودرا بپرسید تا در سریع ترین زمان ممکن به سوالات شما پاسخ داده خواهد شد، برای درک بهتر شما عزیزان سعی کردیم که از عکس ها و فیلم آموزش آپلود شده در این مقاله استفاده نماییم.

5/5 - (3 امتیاز)

2 دیدگاه دربارهٔ «روش جازدن و تعویض تسمه ی دینام و کولر پراید، کوئیک ، ساینا، شاهین ، تیبا»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا