نوین یدک

روش تعویض سیم کلاچ پژو۴۰۵،پارس،سمند،رانا،پراید،پژو۲۰۶ ،پژو۲۰۷

خانه » روش تعویض سیم کلاچ پژو۴۰۵،پارس،سمند،رانا،پراید،پژو۲۰۶ ،پژو۲۰۷

ما در این مقاله میخواهیم به ساده ترین روش ممکن و به زبان ساده روش دقیق تعویض سیم کلاچ خودروهای پژو وسمند را به شما آموزش دهیم،برای درک بهتر مطالب از عکس ها قسمت های مختلف سیم کلاچ و کلاچ استفاده منماییم.

برای درک بهتر مقاله درمورد سیستم کلاچ خودروها توضیحات مختصری را برای شما ارائه میدهیم، کلاچ قطعه ای از سیستم انتقال نیرو موتور به چرخ ها می باشد که وظیفه ی صفحه کلاچ قطع و وصل کردن قدرت دورانی موتور از موتوربه گیربکس می باشد که در این میان شما با گرفتن پدال کلاچ نیرو را از طریق سیم کلاچ به دوشاخه ی کلاچ وارد کرده وباعث جداشدن صفحه کلاچ ودرنتیجه قطع شدن قدرت موتور و باعث تعویض دنده می شوید.

از دلایل خرابی و یا بریدن سیم کلاچ خودرو

یکی از دلایل بریدن سیم کلاچ استهلاک مجموعه ی دیسک وصفحه میباشد که در اثر استفاده ی مکرر و استحلاک قطعات کمی سفت عمل کرده و نرمی اولیه ی کلاچ از بین رفته و کلاچ کمی سفت می شود ودر نتیجه سیم کلاچ بخاطر فشار زیاد پاره شده و میبرد.

نکته!!!طریقه ی تعویض سیم کلاچ خودروها تقریبا به یک مدل صورت میپذیرد و تنهاچیزی که فرق دارد خود سیم کلاچ می باشد که نسبت به نوع خودرو در سایزها وانواع متفاوت ومختلف می باشد.

نکات مهم درمورد انواع سیم کلاچ :

سیم کلاچ خودروهای سمند ای اف سون با سمند و تعویض سیم کلاچ سمند ال ایکس معمولی متفاوت می باشد.
سیم کلاچ خوردهای پژوپارس موتور معمولی با سیم کلاچ پژوپارس با موتور تویوفایو متفاوت می باشد. سیم کلاچ پارس تویوفایو همان سیم کلاچ پژو ۲۰۶ می باشد
سیم کلاچ خودرو پژو ۴۰۵ موتور معمولی با ال ایکس متفاوت می باشد.
سیم کلاچ خودروهای پژو ۲۰۶ و۲۰۷ نسبت به گیربکس خود سیم کلاچ های متفاوت و مختلفی دارند که باید برای خرید از نمونه ی باز شده ی آن استفاده نمود.
نظر اکثر مکانیک ها استفاده از سیم کلاچ ریگلاژ دستی برای پژو ۲۰۶و ۲۰۷ بهتر است زیرا جازدن آن نیز آسان تر است.

طریقه ی تعویض سیم کلاچ پژو۲۰۶ وپژو ۲۰۷

سیم کلاچ از یک قسمت به زیر پدال کلاچ متصل و از طرف دیگر به دوشاخه کلاچ متصل می باشد برای تعویض شما ابتدا باید لوله ی هواکش خودرورا باز کرده تا کاملا به سیم کلاچ دیدکافی داشته و مسلط شوید!سپس از قسمت پشت پدال کلاچ سیم که توسط خار نگهدارنده که به شکل الاکلنگی می باشد به پدال متصل شده است را با استفاده از یک پیچ گوشتی به داخل فشار داده تا سیم کلاچ از داخل آن آزاد شود .طبق شکل شماره یک

حتما بخوانید :  نحوه ی خاموش کردن چراغ سرویس(چراغ آچار) بصورت دستی پژو206،207،سمند،سورن،پژو پارس،دنا،ام وی ام
طریقه ی تعویض سیم کلاچ پژو۲۰۶ وپژو ۲۰۷
شکل شماره یک
سیم کلاچ رانایی .۲۰۶ با ریگلاژ دستی
سیم کلاچ رانایی .۲۰۶ با ریگلاژ دستی

سپس سیم را از قسمت دیگر که به دوشاخه کلاچ متصل می باشد را بیرون بکشید و در نهایت به کمی فشار تمام سیم کلاچ را از قسمت داخل اتاق جلو بیرون کشده و کاملا آزاد نمایید ! بهتر است از سیم کلاچ ریگلاژ دستی استفاده نمایید تا در جازدن آن به مشکل نخورید. سر سیم کلاچ را از طریق سوراخ تعبیه شده در قسمت اتاق جلو به داخل رد کرده و قسمت انتهای سیم کلاچ را که از زیر پدال آزاد شده بود را به داخل خار پشت پدال انداخته و ثابت نمایید سپس طرف دیگر سیم کلاچ را به طریقه ی پیچ ریگلاژ خود به دوشاخه ی کلاچ متصل نمایید و مهره ی ریگلاژ را تا آخر سفت کرده تا سیم بدون لقی و شل بودن قرار گیرد.(سفت کردن در حدیکه فقط لقی سیم کلاچ گرفته شود) و اتمام کار

فیلم آموزشی تعویض سیم کلاچ پژوپارس ، سمند ، پژو 405

 

روش جا زدن سیم کلاچ پژوپارس ، سمند ،پژو ۴۰۵

با استفاده از یک پیچ گوشتی خار نگهدارنده ی سیم کلاچ که به پشت پدال کلاچ متصل می باشد را فشار داده تا سیم آزاد گردد و از طرف گیربکس سیم کلاچ را بیرون کشیده و سیم نو را جایگزین آن می نماییم. نعویض سیم کلاچ رانا و دنا نیز همانند پژو پارس انجام میشود. سیم کلاچ رانا همانند سایر سیم کلاچ های خودرو های تولیدی ایران خودرو میباشد.

فیلم خارج کردن سیم کلاچ از زیر پدال

 

فقط نکته ی اصلی در مورد جازدن خار سیم پشت پدال می باشد که در صورت دقیق جازدن سیم و قرار دادن سر سیم کلاچ که بصورت موشکی میباشد را در مقابل سوراخ خار نگهدارنده با فشار وحل دادن مستقیم سیم کلاچ خار به جای اصلی خود رفته و اتوماتیک قفل می شود و احتیاج به کار خاصی نمی باشد!.سپس قسمت انتهایی سیم کلاچ که به صورت پیچ و مهره می باشد را به سر دوشاخه کلاچ انداخته و مهره را سفت میکنیم تا شلی سیم گرفته شود و اتمام کار.

سر قلاب سیم کلاچ به دو صورت است که هر یک کارای دارد.

سر قلاب کاچویی
سر قلاب کاچویی
سر قلاب آهنی
سر قلاب آهنی

تصویر سیم کلاچ پژوپارس ، سمند ، پژو 405

سیم کلاچ از نوع ریگلاژی
سیم کلاچ از نوع ریگلاژی

آموزش روش جازدن سیم کلاچ پراید ، تیبا ، ساینا ، کوئیک

سیم کلاچ پراید از قسمت جلو و پشت پدال توسط خار نگهدارنده ی مطابق شکل و یک لولا استفاده شده است که برای خارج کردن سیم کلاچ ابتدا از قسمت دوشاخه کلاچ مهره را شل کرده و سیم کلاچ را آزاد نمایید و در ادامه خار نگهدارنده مطابق شکل 1 را با دست یا توسط انبر دست بیرون کشیده و حالت لولایی را از انتهای پدال بیرون بیاورید و همچنین برای جازدن شما ابتدا حالت لولایی سر سیم را به قسمت پشت پدال کلاچ پراید انداخته و سپس خار نگهدارنده را جابزنید و در آخر انتهای سیم کلاچ را به دوشاخه کلاچ گیر داده و مهره را تا حدی که سیم کلاچ لقی نداشته باشد سفت می نماییم و اتمام تعویض،سیم کلاچ پراید.

فرق سیم کلاچ تیبا و ساینا و شاهین با پراید چیست؟

شرکت سایپا یه تغییر کوچیکی در محل قرارگرفتن سیم کلاچ در خودروهای جدید خودش ایجاد کرده که سیم کلاچ پراید کمی کوچکتر از سیم کلاچ تیبا،شاهین ،کوییک ، ساینا می باشد.

حتما بخوانید :  نیسان جرثقیل امداد همدان
فرق سیم کلاچ تیبا و ساینا و شاهین با پراید
فرق سیم کلاچ تیبا و ساینا و شاهین با پراید
خار نگه دارنده ی سیم کلاچ پراید (شکل 1)
قلاب سرسیم کلاچ پراید که به پدال متصل شده

کابل کلاچ خودرو چیست؟

کابل کلاچ خودرو یکی از اجزای سیستم کلاچ است که وظیفه انتقال نیروی مکانیکی از پدال کلاچ به صفحه کلاچ را بر عهده دارد. این کابل معمولاً از جنس سیم فولادی ساخته می شود و از طریق یک ضامن به پدال کلاچ متصل می شود.

نحوه عملکرد کابل کلاچ خودرو

هنگامی که راننده پدال کلاچ را فشار می دهد، کابل کلاچ کشیده می شود و صفحه کلاچ از فلایویل جدا می شود. این امر باعث می شود که موتور از گیربکس جدا شود و راننده بتواند دنده را تعویض کند.

علائم خرابی کابل کلاچ خودرو

در صورتی که کابل کلاچ خودرو دچار خرابی شود، علائم زیر مشاهده می شود:

 • سخت شدن تعویض دنده
 • لرزش پدال کلاچ
 • سروصدای غیرعادی در هنگام تعویض دنده
 • نشت روغن از کابل کلاچ

دلیل شل شدن سیم کلاچ چیست ؟

شل شدن سیم کلاچ یکی از مشکلاتی است که ممکن است در خودروهای با سیستم کلاچ سیمی رخ دهد. این مشکل باعث می شود که پدال کلاچ برای درگیر شدن و آزاد شدن صفحه کلاچ، مسافت بیشتری را طی کند.

علل شل شدن سیم کلاچ

شل شدن سیم کلاچ می تواند دلایل مختلفی داشته باشد، از جمله:

استفاده نادرست از پدال کلاچ: فشار دادن بیش از حد پدال کلاچ یا رها کردن ناگهانی آن می تواند باعث کشیدگی کابل کلاچ شود.
پارگی یا فرسودگی کابل کلاچ: با گذشت زمان، کابل کلاچ ممکن است دچار پارگی یا فرسودگی شود که باعث شل شدن آن می شود.
وجود مشکل در مکانیزم تنظیم سیم کلاچ: مکانیزم تنظیم سیم کلاچ مسئول تنظیم مقدار کشش کابل کلاچ است. اگر این مکانیزم دچار مشکل شود، ممکن است باعث شل شدن کابل کلاچ شود.

علائم شل شدن سیم کلاچ

شل شدن سیم کلاچ می تواند علائم مختلفی ایجاد کند، از جمله:

 • نیاز به فشار دادن بیشتر پدال کلاچ برای درگیر شدن یا آزاد شدن صفحه کلاچ
 • لرزش پدال کلاچ
 • سخت شدن تعویض دنده
 • سروصدای غیرعادی در هنگام تعویض دنده
 • نحوه رفع شل شدن سیم کلاچ

در صورتی که سیم کلاچ خودرو شما شل شده است، باید آن را تعمیر یا تعویض کنید. برای تعمیر سیم کلاچ، باید کابل کلاچ را از خودرو جدا کنید و آن را بررسی کنید. اگر کابل کلاچ دچار پارگی یا فرسودگی شده است، باید آن را تعویض کنید.

رگلاژ کابل کلاچ چگونه است ؟

رگلاژ کابل کلاچ یکی از کارهایی است که باید به صورت دوره ای انجام شود تا عملکرد سیستم کلاچ به درستی حفظ شود. رگلاژ کابل کلاچ باعث می شود که پدال کلاچ در فاصله مناسبی از کف خودرو قرار بگیرد و در نتیجه، تعویض دنده به راحتی انجام شود.

مراحل رگلاژ کابل کلاچ در خودروهای مختلف

مراحل رگلاژ کابل کلاچ در خودروهای مختلف ممکن است کمی متفاوت باشد. در برخی از خودروها، پیچ تنظیم کابل کلاچ در زیر پدال کلاچ قرار دارد. برای دسترسی به این پیچ، باید پدال کلاچ را جدا کنید.

در برخی دیگر از خودروها، پیچ تنظیم کابل کلاچ در پشت پدال کلاچ قرار دارد. برای دسترسی به این پیچ، باید پوشش پشت پدال کلاچ را جدا کنید.

علت سفت شدن کلاچ خودرو چیست ؟

خرابی یا فرسودگی صفحه کلاچ: صفحه کلاچ یکی از اجزای اصلی سیستم کلاچ است که وظیفه انتقال گشتاور از موتور به گیربکس را بر عهده دارد. با گذشت زمان، صفحه کلاچ ممکن است دچار فرسودگی و خرابی شود که باعث سفت شدن کلاچ می شود.
خرابی یا فرسودگی کابل کلاچ: کابل کلاچ وظیفه انتقال نیروی مکانیکی از پدال کلاچ به صفحه کلاچ را بر عهده دارد. با گذشت زمان، کابل کلاچ ممکن است دچار فرسودگی و خرابی شود که باعث سفت شدن کلاچ می شود.
وجود مشکل در مکانیزم تنظیم کلاچ: مکانیزم تنظیم کلاچ مسئول تنظیم مقدار کشش کابل کلاچ است. اگر این مکانیزم دچار مشکل شود، ممکن است باعث سفت شدن کلاچ شود.
استفاده نادرست از کلاچ: استفاده نادرست از کلاچ مانند فشار دادن بیش از حد پدال کلاچ یا رها کردن ناگهانی آن می تواند باعث سفت شدن کلاچ شود.

حتما بخوانید :  جرثقیل حمل خودرو در همدان

تعویض سیم کلاچ هیوندا

تعویض سیم کلاچ هیوندا یکی از خدمات امداد خودرو هیوندا است که به صورت تخصصی توسط تعمیرکاران حرفه ای ارائه می شود. سیم کلاچ نیروی وارده از پای راننده را به پدل منتقل می کند و از این طریق فرآیند پدال گیری انجام می شود. می توان گفت که این قطعه تا حدودی عملکرد شبیه به سیم ترمز را دارد و خرابی آن می تواند به طور کلی کلاچ گیری را مختل کند. اگر سیستم کلاچ خودروی شما دچار مشکل شد، بهتر است از خدمات تعمیر خودرو هیوندا در محل استفاده کرده و با خیال راحت شاهد عملکرد عالی کلاچ خودرو هیوندا باشید.

خوشبختانه خرابی سیم کلاچ را می توان با توجه به علائمی تشخیص داد. این علائم عبارتند از:

 • شل بودن بیش از حد کلاچ
 • سفت بودن بیش از حد کلاچ
 • لرزش کلاچ
 • عدم کارکرد کلاچ
 • عدم جا رفتن دنده
 • بالا بودن یا پایین بودن بیش از حد کلاچ

با توجه به این عوامل می توانید تشخیص دهید که سیم کلاچ هیوندا خراب است یا خیر!

علائم سفت شدن کلاچ خودرو

سفت شدن کلاچ می تواند علائم مختلفی ایجاد کند، از جمله:

 • نیاز به فشار دادن بیشتر پدال کلاچ برای درگیر شدن یا آزاد شدن صفحه کلاچ
 • لرزش پدال کلاچ
 • سخت شدن تعویض دنده
 • سروصدای غیرعادی در هنگام تعویض دنده
 • نحوه رفع سفت شدن کلاچ خودرو

در صورتی که کلاچ خودرو شما سفت شده است، باید علت آن را شناسایی و برطرف کنید. در صورتی که صفحه کلاچ یا کابل کلاچ دچار فرسودگی یا خرابی شده باشد، باید آنها را تعویض کنید. در صورتی که مکانیزم تنظیم کلاچ دچار مشکل شده باشد، باید آن را تعمیر یا تعویض کنید.

نکاتی برای جلوگیری از سفت شدن کلاچ خودرو

برای جلوگیری از سفت شدن کلاچ خودرو، باید نکات زیر را رعایت کنید:

 • از استفاده نادرست از کلاچ خودداری کنید.
 • به صورت دوره ای، کلاچ خودرو خود را سرویس کنید.
 • در صورت مشاهده هرگونه علائم خرابی در کلاچ، سریعاً آن را تعمیر یا تعویض کنید.

نتیجه گیری :

برای تعویض سیم کلاچ انواع خودرو آموزش های متفاوتی در بین سایت ها و شبکه های اجتماعی از جمله اینستاگرام و … است ، بهترین فیلم آموزشی فیلمی است که توسط مکانیک با ترجبه گرفته شده باشد ، سایت نوین یدک دارای کادری مجرب و حرفه ای در زمینه تعمیر خودرو در محل دارد.فیلم های آموزشی تعویض کابل کلاچ انواع خودرو داخلی که توسط نوین یدک در آپارات بارگذاری شده است کاملا دقیق میباشد. خودرو های ساخت برند ایران خودرو سیم کلاچ شان به یک شکل و خودرو های ساخت برند سایپا نیز به یک شکل تعویض میشود. با یک بار نگاه کردن به فیلم های آموزشی روش تعویض سیم کلاچ به راحتی خودتان میتوانید این کار را انجام بدهید.

4.5/5 - (6 امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا